EFEKT JOJO


Efekt jo-jo jest tym przed czym nasz portal chciałby ochronić ludzi, którzy zrzucają zbędne kilogramy, dlatego teraz napiszemy ogólne zasady ochrony przed powrotem do wysokiej wagi.

Czym jest efekt jo-jo?

Jest to nic innego jak proces tycia po okresie odchudzania. Jeśli go doświadczymy to najczęściej po odchudzaniu ważymy więcej niż przed. Zazwyczaj jest to około 20% zrzuconych kilogramów. Efekt ten powstaje z prostej przyczyny, deficyt kaloryczny jaki jest podczas diety redukcyjnej powoduje spowolnienie metabolizmu, i opróżnienie organizmu z glikogenu. Kiedy pozbędziemy się glikogenu szybko tracimy na wadze około 2 kg, jednak po zapewnieniu nadwyżki kalorycznej następuje hiperkompensacja i organizm magazynuje około 25% więcej glikogenu przez pewien okres czasu. Ponadto przy zwolnionym tempie metabolizmu nie trudno o nadwyżkę kaloryczną.

Obniżone tempo przemiany materii

Kiedy przechodzimy na dietę to najczęściej wiąże się to ujemnym bilansem kalorycznym, jeśli zbyt gwałtownie obniżamy podaż kalorii to nasz organizm włącza tryb awaryjny i stara się obniżać dzienny wydatek energetyczny, lepiej gospodaruje energią i siła faktu zużywa jej znacznie mniej. Kiedy wracamy do „normalnego systemu żywienia organizm przez jakiś czas nadal oszczędza energię, a naddatek zatrzymuje w postaci tłuszczu. Dlatego występuje właśnie powszechnie znany efekt jo-jo jest spowodowany zbyt gwałtownymi zmianami. Stopniowe obniżanie podaży energetycznej sprawia, że tracimy tłuszcz, a nie wodę i glikogen.

Jak zabezpieczyć organizm przed efektem jo-jo

Ważne jest aby zmiany w diecie wprowadzać stopniowo i nie gwałtownie. To sprawi, że uchronimy się efektem jo-jo. Najlepszym pomyłem jest po prostu zmiana systemu odżywiania na ten podany przez nas we wcześniejszych wpisach. Jeśli będziemy spożywać odpowiednie produkty 4 do 5 razy w ciągu dnia nasz organizm będzie mógł znacznie lepiej zarządzać energią, istotna jest nie tylko ilość kalorii, ale także indeks glikemiczny potraw oraz ich makro podział.

Trener Kobiet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *