NAWODNIENIE ORGANIZMU

Ten wpis jest poświęcony jest diecie i nawodnieniu w kulturystyce i fitnessie. W pierwszym naszym wpisie podaliśmy je, jako czynniki, od których zależy nasza sylwetka. Jednak utrzymanie reżimu diety jest naprawdę trudne, dlatego warto ustalić sobie harmonogram.

Nawodnienie Organizmu Sposoby

Najprostsze do ustalenia jest nawodnienie, wystarczy około 2 l wody dziennie, chyba, że idziemy na trening wtedy warto zaopatrzyć się w dodatkową butelkę. Woda wspomaga wszystkie procesy metaboliczne i anaboliczne. Dlatego jej spożycie w odpowiedniej ilości jest tak istotne. Ważne jest w przypadku kulturystki, aby była to woda niegazowana, ponieważ bąbelki negatywnie wpływają na procesy trawienne i zaburzają przyswajanie pożywienia zawartego w diecie.

Podstawy Diety

O diecie na naszym portalu będzie jeszcze nie raz, ponieważ gdybyśmy chcieli opisać wszystkie diety i programy żywieniowe w jednym wpisie to wpis miałby kilkaset tysięcy słów. Nie ma idealnej diety dla każdego.  Ponadto dieta powinna być wdrożona do życia kulturystek na stałe. Drogie Panie mamy nadzieje, że zdajecie sobie sprawę, że nie każda dieta jest straszna.

Powinna być układana przez nas same, ale do tego potrzebna jest odrobina wiedzy. W celu ułożenia odpowiedniej diety należy obliczyć zapotrzebowanie energetyczne, można do tego użyć wskaźników BMR pomnożonych w odpowiedni sposób, w zależności od naszego trybu życia. Kolejnym ważnym elementem jest ustalenie podziału makroskładników w naszej diecie. Kaloryczność poszczególnych grup wygląda następująco:

1g Węglowodanów – 4 kcal

1g Białka – 4 kcal

1g Tłuszczy – 9 kcal

Kiedy już określimy ilości poszczególnych makroskładników w naszym programie żywieniowym warto skorzystać z tabeli kalorii i indeksu glikemicznego, dieta powinna być oparta na produktach o niskim indeksie glikemicznym, białka pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszcze nienasycone, jeśli dopiero zaczynasz przygodę to terminy te mogą być nie jasne, dlatego wyjaśnimy:

Pożądane białka pochodzenia zwierzęcego powinny być pełnowartościowe na przykład: drób, jaja, ryby, wołowina

Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym zapewniają stopniowe wchłanianie się energii, co pozwala na utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi, a to z kolei pozwala zapobiec niekontrolowanym wyrzutom insuliny, które mogą powodować nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Tłuszcze nienasycone znajdują się w rybach, orzechach, migdałach i oliwach różnego rodzaju. Dobre są wszystkie czyste tłuszcze, które w temperaturze pokojowej zachowują płynną formę.

Oczywiście nie trzeba mówić, że kulturysta powinien wykluczyć wszelkiego rodzaju przekąski i słodycze z diety. O alkoholu drogie również warto zapomnieć, gdyż uniemożliwia on syntezę białek i spowalnia metabolizm. Ponadto jest trucizną dla ludzkiego organizmu, dlatego nie warto spożywać go nawet w najmniejszych ilościach.

Podsumowując, dobre efekty osiągniemy stosując się do powyższych wskazówek i zachowując umiar. Jednak na spektakularne przemiany polecamy profesjonalne diety.

Trener Kobiet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *