RODZAJE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Aby zachować smukłą sylwetkę nie wystarczy pić wody mineralnej i dobrze się odżywiać, choć niewątpliwe stanowi to bardzo dobrą bazę do skutecznego odchudzania, jeśli już jednak uda nam się ją wdrożyć warto zapewnić wsparcie w postaci aktywności fizycznej. Tutaj można wybrać dwie drogi, ponieważ istnieją dwa rodzaje aktywności fizycznej:

  • Tlenowa
  • Beztlenowa

Aktywność fizyczna tlenowa

To taka, podczas której organizm jest w stanie dostarczać tlen do pracujących włókien mięśniowych, bezpośrednio z tym powiązana jest nasza kondycja. Jest to najszybszy sposób, aby spalić kalorie. Najczęstsze aktywności tego rodzaju to:

  • Marsz
  • Bieg
  • Pływanie
  • Jazda na rowerze
  • Jazda na nartach

Aktywność pozostaje tlenowa tylko do pewnego poziomu tętna. Dlatego tak ważna jest kondycja, im lepszą kondycję mamy tym mniej męczy się nasz organizm. Aby wysiłek ten spalał odpowiednie ilości kalorii należy utrzymywać podwyższony poziom tętna, przez co najmniej 30 minut. Jej największą wadą jest fakt, że kiedy zaprzestaniemy treningów nasze tempo metabolizmu drastycznie spadnie.

Aktywność fizyczna beztlenowa

Tutaj wysiłek chwilowy jest tak duży, że praktycznie odbywa się bez użycia tlenu. Spalanie odbywa się w takim tempie, że organizm nie jest w stanie nadążyć z podaniem tlenu. Prowadzi do znacznej hipertrofii mięśniowej, czyli przyrostu masy. Taka aktywność ma miejsce podczas treningów siłowych. W czasie takiego treningu zużycie energii jest niewielkie. Jednak masa mięśniowa zwiększa nasz dzienny wydatek energetyczny, nawet, jeśli w danym dniu nie trenujemy.

Podsumowując

Najlepszym pomysłem, aby uzyskać ładną sylwetkę jest połączenie tych dwóch typów aktywności fizycznej, jednak wymaga to nakładów czasowych. Można połączyć tę aktywność i po treningu siłowym wykonać trening aerobowy.

Trener Kobiet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *