kobieta-trenuje.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

serum z witaminą c przepis
Sport

Serum z witaminą C przepis – to całkiem proste

Samodzielne robienie kosmetyków naturalnych staje się coraz bardziej modne. Zaletą własnoręcznie przygotowanych specyfików jest to, że dokładnie wiadomo, co zawierają i nie trzeba dodawać do nich zbędnych dodatków, takich jak konserwanty. Można więc samemu zrobić sobie skuteczne serum z witaminą C.

Witamina C – działanie

Witamina C zawiera kwas L-askorbinowy, który stymuluje produkcję własnego kolagenu w organizmie i dlatego jest popularnym środkiem przeciwstarzeniowym. Oznacza to, że można go używać do walki z drobnymi zmarszczkami, plamami pigmentacyjnymi i niedoskonałościami skóry. W efekcie można uzyskać ładniejszą i bardziej jędrną cerę. Ponieważ witamina C jest przeciwutleniaczem, chroni również komórki przed wolnymi rodnikami. Oczywiście można też, po prostu, kupić gotowe serum z witaminą C.
Jednak samodzielnie wykonany kosmetyk składa się z samych naturalnych składników i jest znacznie tańszy od specyfików aptecznych i drogeryjnych, wiadomo też co zawiera.

Serum z witaminą C przepis

Witamina C jest naprawdę dobra dla skóry. Warto wykorzystać jej wszechstronne właściwości i przygotować samodzielnie serum.
Należy pamietać, że kwas L-askorbinowy jest nietrwały chemicznie i po pewnym czasie ulega rozpadowi. Oznacza to, że serum dosyć szybko się utlenia i przestaje działać. Dlatego zaleca się, wykonanie go raz w tygodniu i przechowywanie w chłodnym i ciemnym miejscu.

Do wykonania serum potrzebne będą:

– Butelka z pipetą (z nieprzezroczystego szkła),
– Plastikowa łyżka,
– Kwas L-askorbinowy w proszku,
– Woda destylowana,
– Gliceryna farmaceutyczna 99%,
– Dodatkowo – żel Aloe Vera.

Butelkę z pipetą należy wyparzyć wrzącą wodą. Następnie wlać do niej wodę destylowaną, glicerynę i wsypać proszek w proporcji 16:2:1 – czyli proporcjonalnie do 16 łyżek wody trzeba dodać 2 łyżki gliceryny i 1 łyżkę proszku. Potem należy zakręcić butelkę i potrząsać nią nią, aż wszystkie składniki się wymieszają.

Przepis podany powyżej pozwala uzyskać serum z zawartością witaminy C na poziomie 5 procent. Można zacząć od tego i powoli zwiększać zawartość procentową, czyli zastosować stosunek 8:2:1 dla 10 procent i stosunek 4:2:1 dla 20 procent. Nie należy przekraczać 20 procent, w przeciwnym razie serum może działać na skórę jak kwas owocowy i nie nadaje się wtedy do codziennego użytku. Do samodzielnie wykonanego można dodać trochę żelu Aloe Vera.

Zanim serum zostanie nałożone na twarz, należy je przetestować pod kątem tolerancji, np. na skórze dłoni. W niektórych przypadkach może powodować skutki uboczne, takie jak łuszczenie się skóry lub zaczerwienienie i podrażnienie. Serum można rozprowadzić po całej twarzy rano lub wieczorem lub przy użyciu wacika do wyleczenia pojedynczych plam pigmentacyjnych. Inną opcją jest codzienne mieszanie kilku kropli serum z kremem na dzień. Należy jednak pamiętać, że im wyższe stężenie kwasu L-askorbinowego, tym więcej kremu przeciwsłonecznego należy nałożyć, ponieważ kwas zwiększa wrażliwość skóry na światło.