Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

5 błędów przy codziennym użytkowaniu okularów przeciwsłonecznych

18 sierpnia 2023 okulary

Właściwa pielęgnacja okularów przeciwsłonecznych może znacznie wydłużyć ich żywotność i estetyczny wygląd. Chodzi nie tylko o okazjonalne czyszczenie, ale także o codzienne przecieranie szkieł i oprawek. Dzięki tym czynnościom możesz długo utrzymać ochronną funkcję soczewek. Jeśli doprowadzisz do ich przypadkowego uszkodzenia, musisz natomiast liczyć się z utratą ich właściwości. Oto kilka najczęściej popełnianych błędów przy czyszczeniu okularów przeciwsłonecznych, których lepiej unikać.

1. Przechowywanie okularów w przypadkowych miejscach

Pierwsze i najprostsze, co możesz zrobić w celu ochrony swoich szkieł przeciwsłonecznych, to ich prawidłowe przechowywanie. Wystarczy woreczek z delikatnego materiału lub specjalne etui, które przy okazji możesz wybrać pod względem swoich preferencji estetycznych. Trzymanie w nim okularów, kiedy ich nie nosisz, zdecydowanie zminimalizuje ryzyko ich uszkodzenia, zarysowania, pęknięcia czy zgniecenia.

Najgorsze w skutkach będzie włożenie okularów do kieszeni koszuli czy spodni lub wrzucenie luzem do torebki albo plecaka. Wówczas bardzo łatwo o przypadkowe uszkodzenie przez inny przedmiot, np. klucze z ostrymi krawędziami.

2. Czyszczenie szkieł przeciwsłonecznych fragmentami ubrań

Okularom, zarówno korekcyjnym, jak i przeciwsłonecznym, bardzo szkodzi przecieranie szkieł przypadkowym kawałkiem suchego materiału. Robi tak jednak każdy, kto chce usunąć zabrudzenia z soczewek w pośpiechu. Chusteczka higieniczna, listek ręcznika papierowego czy fragment garderoby mogą jednak bardziej zaszkodzić niż pomóc – choć pozornie wydają się miękkie i odpowiednie do szkieł, w rzeczywistości mogą powodować mikroskopijne zadrapania na ich powierzchni. Jeśli będzie się to zdarzało często, w efekcie właściwości soczewek mogą z czasem zaniknąć.

Do czyszczenia okularów przeciwsłonecznych najlepiej wybrać specjalne ściereczki wykonane z mikrofibry. W sklepach optycznych znajdziesz również woreczki ochronne, których wewnętrzna część także produkowana jest z mikrofibry. To ciekawa alternatywa dla etui. Woreczek z powodzeniem wykorzystasz też jako ściereczkę. 

Co jednak istotne, przed każdy użyciem powinieneś sprawdzić czystość ściereczki lub woreczka. Nawet najmniejsze fragmenty kurzu czy piasku mogą doprowadzić do powstania na soczewkach drobnych, niewidocznych na pierwszy rzut oka rys.

3. Czyszczenie szkieł silnymi detergentami

Domowym sposobem na usunięcie zabrudzeń i pielęgnację okularów przeciwsłonecznych jest użycie delikatnego mydła oraz ciepłej wody. Niektórzy jednak idą o krok dalej i do wyczyszczenia soczewek oraz oprawek stosują takie środki jak płyn do szyb, pasta do zębów, a w skrajnych przypadkach nawet wybielacz! Pod żadnym pozorem nie warto się na to decydować. Zawarte w tych preparatach substancje mogą spowodować, że po takiej sesji pielęgnacyjnej okulary nie będą się nadawać do użytku. 

Jeśli woda i mydło Ci nie wystarczają, w drogeriach lub specjalistycznych sklepach znajdziesz środki przeznaczone do pielęgnacji szkieł. Takie produkty nie tylko skutecznie usuwają zabrudzenia z soczewek, ale także pozostawiają na nich dodatkową warstwę ochronną. Dzięki temu samym szkła stają się nieco bardziej odporne na przypadkowe zarysowania.

4. Nieuważna aplikacja kosmetyków

Pielęgnacja szkieł przeciwsłonecznych wymaga także uwagi, gdy aplikujesz rozmaite kosmetyki w trakcie przygotowywania się do wyjścia. Na okulary przeciwsłoneczne mogą negatywnie wpływać niektóre substancje zawarte w perfumach czy np. w lakierze do włosów. Jeśli będzie dochodzić do częstego kontaktu między soczewkami a intensywnymi kosmetykami, poziom ochrony przeciwsłonecznej szkieł może się znacznie zmniejszyć.

Co zrobić, jeśli zauważysz plamy na swoich okularach? Jak najszybciej zastosuj opisane środki czyszczące albo wypróbuj domowe sposoby na czyszczenie soczewek.

5. Ekspozycja okularów przeciwsłonecznych na silne światło i temperatury

Ta zasada dotyczy sytuacji, w której nie zakładasz okularów, ale chcesz je przechować. Szkłom przeciwsłonecznym może bardzo zaszkodzić pozostawienie ich na desce rozdzielczej samochodu przy słonecznej pogodzie. W kabinie pojazdu znacznie wzrasta wówczas temperatura, co może powodować silne odkształcanie się szkieł i oprawek. Może dojść nie tylko do ich deformacji, ale nawet do pęknięcia. 

Jeżeli chcesz zostawić okulary przeciwsłoneczne we wnętrzu samochodu, najlepiej włóż je do etui, a następnie do schowka.

Okulary przeciwsłoneczne pełnią zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną. Skutecznie chronią wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV pod warunkiem, że  odpowiednio o nie zadbasz, także na co dzień. To ważne szczególnie wtedy, gdy kupujesz droższy model.

Chodzi nie tylko o odpowiednie przechowywanie w etui czy woreczku, ale także o korzystanie ze specjalistycznych środków do pielęgnacji okularów. Jeśli troszczysz się o swoje szkła przeciwsłoneczne, dbasz również o własne zdrowie, chroniąc oczy przed ultrafioletem. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad i ostrożne obchodzenie się z okularami przeciwsłonecznymi pozwoli Ci cieszyć się ich właściwościami przez długi czas.

Materiał zewnętrzny

Pełnowartościowe posiłki w formie napoju

Redakcja kobieta-trenuje.pl

Kobieta-Trenuje.pl – portal dla kobiet o sporcie, diecie, zdrowiu, modzie i urodzie. Podpowiadamy jak odpowiednio dbać o siebie i swój organizm. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

po 50 roku życia
okulary
adidasy damskie

Jesteś zainteresowany reklamą?