kobieta-trenuje.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Jak utrzymać motywację podczas odchudzania
Lifestyle

Jak utrzymać motywację podczas odchudzania?

Utrzymanie motywacji do dalszego odchudzania może być naprawdę trudne. Często łatwo jest stracić zapał lub nawet całkowicie zrezygnować, gdy nie widać natychmiastowych efektów lub zaczęliśmy nieco za późno i lato jest zbyt blisko. Wówczas osiągnięcie celów odchudzania może wydawać się niemożliwe. Jednak mamy kilka wskazówek, które mogą pomóc w tym wyzwaniu.

Psychologia odchudzania i motywacja

Zanim przejdziemy do wskazówek, musimy wyjaśnić, skąd się bierze utrata motywacji podczas odchudzania. Im lepiej to zrozumiemy, tym łatwiej będzie nam uniknąć sabotowania własnych celów.

Często słyszymy, że kluczem do utraty wagi jest większa ilość ćwiczeń i ograniczenie ilości jedzenia. Jednak regularnie ignorowanym czynnikiem jest nasz wewnętrzny monolog. Utrata masy ciała to coś więcej niż tylko decyzje, które chcemy podjąć w odniesieniu do swojego organizmu. Motywacja pochodzi z umysłu, a ten fakt jest często pomijany w dyskusji wokół odchudzania.

Badania procesów motywacji pokazują korelację między nastawieniem a porażką. Okazuje się, że często przeceniamy swoją zdolność do kontrolowania własnego zachowania. Oznacza to, że w przypadku dążenia do realizacji celów w zakresie odchudzania ważną rolę odgrywają czynniki takie jak stresniepokój czy środowisko życia. Powoduje to ograniczenie zdolności do świadomego kontrolowania dokonywanych wyborów,

Nawet bez uwzględnienia czynników takich jak stres, niepokój czy środowisko życia zmiana zachowania wydaje się trudna do osiągnięcia, zwłaszcza gdy staramy się postępować sprzecznie z tym, co faktycznie chcielibyśmy robić. Utrzymanie rutyny w toku odchudzania nie jest łatwe, ale można sobie to ułatwić dzięki poniższym wskazówkom.

Wyznacz sobie realistyczne cele

Jeśli postawisz sobie nierealistyczne cele, doświadczysz spadku motywacji, gdy wyniki, których oczekujesz, nie będą widoczne. Upewnij się, że Twoje cele w zakresie odchudzania są osiągalne. Przede wszystkim zapoznaj się z naszym artykułem poświęconym odchudzaniu. Następnie ustal, ile kilogramów chcesz tracić w ciągu tygodnia/miesiąca. Na koniec zapisz kroki, które będą konieczne do osiągnięcia tego celu. Na przykład: jeśli uwielbiasz napoje gazowane, możesz ograniczyć się do jednej puszki dziennie, aby z czasem zacząć sięgać po napoje dietetyczne, a ostatecznie po soki owocowe lub wodę.

Przydatna wskazówka! To, co wydaje się realistycznym celem dla jednej osoby, może być nieosiągalne dla innej. Unikaj porównywania siebie z innymi, ponieważ może to prowadzić do utraty motywacji. Spróbuj skupić się na sobie i swoich postępach.

Śledź swoje postępy

Istnieje wiele sposobów śledzenia postępów. Najpopularniejszym jest oczywiście ważenie. Możesz się na początku szybko zniechęcić, dlatego warto śledzić i wyłapywać najmniejsze postępy. Zapisywanie postępów poczynionych z tygodnia na tydzień/miesiąca na miesiąc pozwoli Ci uświadomić sobie przebytą drogę, nawet jeśli zachodzące zmiany wydawały się minimalne. Twój umysł może Cię oszukiwać, zwłaszcza jeśli postępy śledzisz wyłącznie na podstawie swojego odbicia w lustrze.

Przydatna wskazówka! Unikaj ważenia się codziennie. Na wczesnym etapie odchudzania musi upłynąć trochę czasu, zanim postępy staną się widoczne. Waga człowieka zmienia się codziennie z różnych powodów – np. wzdęć, gromadzenia wody w organizmie lub cyklu menstruacyjnego u kobiet. Nie demotywuj się ciągłym sprawdzaniem wagi!

Czerp motywację od innych

I wiesz co? Nie musisz zmagać się z odchudzaniem na własną rękę! Staw czoła wyzwaniu z przyjaciółmi lub rodziną, zapisz się na siłownię lub zajęcia z jogi albo dołącz do grupy online. Rozważ podzielenie się swoimi celami z zaufaną osobą. Będziesz się starać, aby jej nie zawieść, co może pomóc trzymać się ustalonego planu. Uzyskasz w ten sposób zewnętrzną motywację jako dopełnienie tej wewnętrznej.

Przydatna wskazówka! Przyjaciele i rodzina mogą zapewnić Ci wsparcie emocjonalne i motywacyjne, którego potrzebujesz, aby odnieść sukces w utracie wagi w perspektywie długoterminowej.

Zmień otoczenie

Podobnie jak we wskazówce nr 3 – poleganie jedynie na sile woli może spowodować niepotrzebny wzrost presji na osiągnięcie celów. Możesz przestać kupować niezdrowe przekąski i po prostu nie mieć ich w domu pod ręką lub zrezygnować z zakupu opakowań rodzinnych na rzecz mniejszych, pojedynczych porcji. W ten sposób ułatwisz sobie świadome odżywianie. Dodatkowo podczas posiłku nie oglądaj telewizji i nie korzystaj z telefonu – badania wykazały, że brak bodźców rozpraszających uwagę podczas posiłku powoduje zmniejszenie ilości spożywanego jedzenia.

Przydatna wskazówka! Odpowiednie środowisko sprzyja budowaniu dobrych nawyków i ograniczaniu pokus do zboczenia z kursu. Ze wspinaczki można uczynić spacer, jeśli wybierze się właściwą drogę.

Nie zbaczaj z obranej drogi

Jeśli chodzi o odchudzanie, to produkty Huel mogą być wyjątkowo przydatne w osiągnięciu założonego celu. Nie wierzysz? Przygotowaliśmy listę czynników, które sprawiają, że odchudzanie będzie łatwiejsze:

Jak Huel może wspierać Cię w Twoim dążeniu do zrzucenia kilku kilogramów?

  • jest wygodny – zdajemy sobie sprawę, że dbanie o dobrą dietę nierzadko zajmuje dużo czasu. Z tego powodu możesz odczuwać pokusę sięgnięcia po wygodne, ale mniej zdrowe gotowce. W dni gdy brakuje Ci chęci na gotowanie, wybierz Huel zamiast wysokokalorycznej wysokoprzetworzonej żywności. To kompletny pod względem odżywczym posiłek (w sprzedaży dostępny jako Bar (baton), Powder (proszek), Ready-to-drink (gotowy napój) lub Hot & Savoury (ciepłe danie z ryżem lub makaronem). Każdy produkt zaspokaja wszystkie potrzeby w zakresie wartości odżywczych.
  • to posiłek kompletny pod względem odżywczym – oznacza to tyle, że produkty są nie tylko wygodne, ale także dostarczają wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych, w tym witaminę B12 i żelazo, aby wspierać metabolizm i redukować uczucie zmęczenia. O ilu posiłkach można powiedzieć to samo?
  • to zdrowa przekąska – każdego z nas dorwie czasem mały głód, a wrzucenie czegoś na ząb pomoże spokojnie dotrwać do kolejnego posiłku. Jeśli jednak jesteś na diecie odchudzającej, szczególnie ważny jest rodzaj przekąski, po którą sięgasz, oraz jak często to robisz. Batony Huel Bar to przekąska idealna do zaspokojenia niewielkiego głodu; zapewni Ci sytość do następnego posiłku.
  • ułatwia liczenie kalorii – kontrolowanie ilości przyjmowanych kalorii z Huel jest bardzo proste. To jedzenie kompletne pod względem odżywczym, dlatego nie musisz zaprzątać sobie głowy podliczaniem makroskładników ani wklepywaniem kolejnych składników w aplikację do zarządzania wagą. Miarki dołączane do produktów sprawiają, że liczenie kalorii jest jeszcze bardziej precyzyjne. Dwie miarki produktu dostarczą Ci 400 kcal, ale wystarczy dodać odpowiednio mniej lub więcej proszku, aby dopasować wielkość porcji do własnych potrzeb.
  • ułatwia kontrolowanie porcji – łatwo odmierzyć właściwą porcję posiłku, tak aby osiągnąć zamierzony deficyt kaloryczny. Łatwiej o przejadanie się, gdy porcje są zwyczajnie zbyt duże lub można łatwo wrócić po dokładkę.
  • jest prosty w przygotowaniu – zdrowe odżywianie często wiąże się z wydłużonym czasem przyrządzania posiłków. Wiele osób zniechęca się wysiłkiem, jakiego wymaga dbanie o dietę zbilansowaną pod względem odżywczym. Z Huel to proste – do shakera wlewasz wodę, wsypujesz proszek, wstrząsasz i gotowe! Po kilku razach dasz radę przygotować kolejnego szejka z zamkniętymi oczami – co jednak szczerze odradzamy!
  • jest korzystny cenowo – dobra dieta nie musi odchudzać też Twojego portfela. Każdy powinien mieć możliwość osiągnięcia swoich celów bez uszczerbku na domowym budżecie. Zakup 2 opakowań Huel Powder gwarantuje cenę od 5,51 zł za posiłek. To połowa ceny gotowego posiłku z supermarketu przy o wiele lepszej wartości odżywczej.
  • Huel i ćwiczenia to doskonałe połączenie – produkty Huel stanowią doskonałe dopełnienie aktywności fizycznej m.in. dlatego, że zawierają wolno uwalniane węglowodany i dużo białka. Niezależnie od tego, czy biegasz, podnosisz ciężary czy pływasz, Huel pomoże Ci osiągnąć wyznaczone cele.
  • jest elastyczny – wpasuje się w Twój jadłospis niezależnie od stylu życia, jaki prowadzisz. To Huel ma być częścią Twojego stylu bycia, a nie na odwrót.

materiał prasowy