kobieta-trenuje.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Jaką altanę kupić do ogrodu?
Lifestyle

Jaką altanę kupić do ogrodu?

Pielęgnacja ogrodu to nie tylko dbałość o zieleń, wybór odpowiednich roślin czy regularne porządkowanie trawnika. Musimy stworzyć sobie miejsce, w którym schronimy się przed palącym słońcem, poczytamy książkę czy wypijemy kawę w towarzystwie znajomych i rodziny. Idealnym rozwiązaniem jest ogrodowa altana, którą można zrobić samodzielnie lub też kupić gotowe modele, dostępne w wielu sklepach ogrodniczych. Jaką altanę wybrać?

Rozmiar

Zacznijmy od podstawowego parametru altany, czyli od jej rozmiaru. Musi być dopasowany do wolnej przestrzeni, jaką dysponujecie w ogrodzie. Warto więc zmierzyć teren, określić maksymalne wymiary domku i dopiero wtedy rozpocząć poszukiwanie idealnego modelu. Pomocne może być sporządzenie orientacyjnego szkicu terenów zielonych, z zaznaczeniem miejsca, w którym ma stanąć altana. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu sprawdzicie, czy rzeczywiście jest to najlepsza lokalizacja.

Pamiętać bowiem trzeba o doprowadzeniu choćby podstawowych mediów do altany. Mowa o prądzie i wodzie. Jeśli wodę możemy pominąć, tak prąd będzie z pewnością przydatny. Oświetlenie, muzyka czy naładowanie telefonu w ogrodzie będzie znacznie łatwiejsze, jeśli choć jedno gniazdko znajdzie się w altanie. Warto więc ustalić, skąd możemy doprowadzić prąd i zakupić przewody, umożliwiające bezpieczne połączenie altany z zewnętrznym źródłem energii. Wszelkie zakupy związane z urządzaniem ogrodu możecie sfinansować z szybkiej gotówki.

Wyposażenie

Trudno pominąć tak istotną kwestię, jaką jest wyposażenie altany. Zacznijmy od ścian. Może ich nie być – to opcja niezbyt polecana, mogą być ażurowe oraz częściowo ażurowe, a częściowo stałe. Wszystko zależy od waszych potrzeb. Ażurowe ściany, przynajmniej w części to rozwiązanie bardzo komfortowe w upalne dni. Wiatr może swobodnie dostawać się do środka, zapewniając optymalną wentylację. Można zadbać o dodatkowe rolety, które zasłonicie w razie niepogody lub silnego wiatru.

Inną kwestią, o jakiej trzeba pomyśleć już na początku, jest rodzaj mebli, jaki chcecie w altanie umieścić. Jeśli mają to być jedynie składane leżaki, wówczas problem znika. Inaczej natomiast sytuacja wygląda, gdy chcecie zakupić, w czym pomoże szybka gotówka, na przykład ławy biesiadne. Pamiętajcie o tym, szczególnie w kontekście aranżacji wnętrza altany i wyboru rodzaju ścian. W miejscu, w którym planujecie ustawić meble, lepszym rozwiązaniem będą ściany pełne, z niewielkim ażurowym prześwitem. Konieczna będzie też moskitiera, chroniąca przed atakami uciążliwych komarów i innych owadów.