kobieta-trenuje.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

białka w diecie
Dieta

Źródła białka w diecie

Źródła białka w diecie są niezbędne, aby można było uznać ten jadłospis za pełnowartościowy i zbilansowany. Niektórzy uważają, że białko muszą jeść przede wszystkim sportowcy, osoby bardzo aktywne fizycznie. Tymczasem każdy człowiek potrzebuje tego budulca, dla dzieci i młodzieży jest on konieczny do prawidłowego rozwoju.

Rośliny strączkowe

Dla osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej świetnym źródłem białka są rośliny strączkowe. Chodzi tutaj oczywiście o fasolę, ciecierzycę, soczewicę, bób. Jeżeli ktoś nie ma problemów z trawieniem i dobrze toleruje rośliny strączkowe, to nie ma przeszkód, aby jeść je codziennie. Przy okazji są one świetnym źródłem żelaza i wapnia. Jest to bardzo cenny składnik wegetariański i wegańskiej diety. Oprócz ugotowanej soczewicy albo ciecierzycy, można być w kuchni bardziej kreatywnym i przygotować na przykład placki albo kotleciki z wykorzystaniem roślin strączkowych. Z pewnością będą one świetnym uzupełnieniem każdego obiadu albo kolacji.

Mięso i ryby

Dla osób na diecie tradycyjnej jako źródła białka w diecie polecane są mięsa i ryby. Jest to podstawowy wybór wielu Polaków. Oczywiście warto wybierać mięsa ze sprawdzonych źródeł, ponieważ kupując wędliny z supermarketu można sobie zaszkodzić. Mięso od rolnika i ekologiczne ryby to znakomite źródła białka. Warto zapoznać się z badaniami, jakie rodzaje mięsa są najzdrowsze, a jakich ryb warto unikać. Sporządzono specjalne zestawienia w tym temacie.

Nabiał, mleko i jego przetwory

Dla wielu osób białko w diecie to przede wszystkim mleko i jego przetwory, nabiał. Na wielu polskich stołach codziennie gości ser żółty, serek wiejski, twaróg. Na drugie śniadanie Polacy zawierają do pracy jogurt albo w kuchni w miejscu pracy przygotowują na szybko owsiankę. Dla osób, które nie mają nietolerancji laktozy, mleko i jego przetwory mogą być świetnym wyborem jeśli chodzi o zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na wapń i białko. Trudno przejść na dietę wegańską i wyobrazić sobie codzienne menu bez przetworów mlecznych. Dlatego też wielu początkujących wegan zastępuje mleko i jego przetwory odpowiednikami wegańskimi. Napoje owsiane, ryżowe czy sojowe smakują bardzo podobnie i można przygotować z ich wykorzystaniem pyszne desery takie jak na przykład budyń.

Warto poważnie podejść do kwestii zbilansowania swojej diety. Inaczej można zrobić sobie krzywdę. Nie wolno rezygnować ani z tłuszczów, ani z węglowodanów, ani z białka. Na szczęście dzisiaj można kupić takie składniki, które są zgodne z każdą dietą wybraną przez człowieka, a przy okazji zaspokajają zapotrzebowanie na białko.