Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Efekt jojo – jak go uniknąć?

10 kwietnia 2021 efekt jojo


Pojawiający się nierzadko po kuracji odchudzającej efekt jojo polega na tym, że szybko odzyskuje się utraconą w czasie odchudzania nadwagę, w dodatku w większości przypadków z nawiązką. Jest to niezwykle frustrujące, gdyż nie tylko znów wygląda się źle czy nawet gorzej, to jeszcze ma się świadomość, że cały wysiłek poszedł na marne. Co zrobić, by uniknąć tego efektu?

Odchudzanie z głową

Efektu jojo należy spodziewać się zwłaszcza wtedy, gdy wprowadza się w życie intensywną kurację odchudzającą, chcąc szybko schudnąć w krótkim czasie. Bardzo często decydują się na to zwłaszcza kobiety przygotowujące się do ślubu. Ponieważ zaś szybkie odchudzanie nie jest zdrowe i wiąże się praktycznie zawsze z restrykcyjną dietą, nic dziwnego, że kiedy tylko poluzuje się obostrzenia, kilogramy natychmiast wracają. Jest to związane nie tylko z tym, że wygłodzony człowiek rzuca się na jedzenie, ale też z faktem, że organizm, broniąc się przed kolejnym okresem głodu i niedoborów składników odżywczych, magazynuje tkankę tłuszczową.
Oczywiście taki efekt nie każdemu będzie przeszkadzał. Niektóre osoby godzą się z tym, że nie mają idealnej figury, chcą jedynie wyglądać najlepiej w życiu właśnie na przykład na ślubie czy podczas innego ważnego wydarzenia. Warto jednak pamiętać, że w ramach efektu jojo można przytyć dużo więcej niż ważyło się przed kuracją odchudzającą.

By tego uniknąć, trzeba przede wszystkim odchudzać się z głową, czyli nie za szybko. Recepta jest prosta – jeśli chce się schudnąć sporo, trzeba po prostu odpowiednio wcześniej zacząć się odchudzać. Jest to zresztą ważne z wielu względów. Szybkie tempo odchudzania oznacza wycieńczenie organizmu, co może niekorzystnie odbić się na zdrowiu, a nawet na wyglądzie, zwłaszcza gdy chodzi o stan skóry i włosów. Poza tym, kiedy do stracenia jest większa liczba kilogramów i „gubi” się je szybko, z pewnością pozostanie po nich wisząca skóra, która wchłania się kiedy tempo chudnięcia jest optymalne. Zaleca się, by nie chudnąć więcej niż 1 kilogram tygodniowo.

Nie kuracja odchudzająca, a zmiana na całe życie

Najlepszym sposobem na uniknięcie efektu jojo jest jednak odpowiednie podejście do kwestii odchudzania. Jeśli chce się zachować osiągniętą szczupłą sylwetkę, trzeba na stałe zmienić swój sposób odżywiania i styl życia. Jeśli ktoś liczy, że „przemęczy” się na kuracji odchudzającej krótki czas, a potem od razu będzie mógł wrócić do dawnych nawyków, szybko przekona się, że jest to zupełnie niemożliwe. Gdy zaś stosuje się restrykcyjną dietę, trzeba „wychodzić z niej” bardzo powoli i stopniowo.

Pełnowartościowe posiłki w formie napoju

Redakcja kobieta-trenuje.pl

Kobieta-Trenuje.pl – portal dla kobiet o sporcie, diecie, zdrowiu, modzie i urodzie. Podpowiadamy jak odpowiednio dbać o siebie i swój organizm. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Pełnowartościowe posiłki w formie napoju
białka w diecie

Źródła białka w diecie

24 kwietnia 2021

obliczanie zapotrzebowania kcal

Jesteś zainteresowany reklamą?